News‎ > ‎

ASA Awards Dinner

posted 26 Aug 2013, 20:42 by Race Walking SA - SARWC
The annual Athletics SA Awards Dinner was held on Saturday the 24th of August at the Crowne Plaza Adelaide. The night was a great success, and ASA would like to congratulate all of the winners from the night.

Individual Age Group Awards

U14 Road, Cross Country & Walks Male Athlete of the Year 2012 Alix Harlington

U14 Road, Cross Country & Walks Female Athlete of the Year 2012 Anna Cross

U14 Track & Field Male Athlete of the Year 2012-2013 Alix Harlington

U14 Track & Field Female Athlete of the Year 2012-2013 Nikki Thompson

U16 Road, Cross Country & Walks Male Athlete of the Year 2012 William McCann

U16 Road, Cross Country & Walks Female Athlete of the Year 2012 Gemma Plummer

U16 Track & Field Male Athlete of the Year 2012-2013 Lachlan Page

U16 Track & Field Female Athlete of the Year 2012-2013 Lucy Fitzgerald

U18 Road, Cross Country & Walks Male Athlete of the Year 2012 Ryan Greiger

U18 Road, Cross Country & Walks Female Athlete of the Year 2012 Catherine Cholesy

U18 Track & Field Male Athlete of the Year 2012-2013 William McCann

U18 Track & Field Female Athlete of the Year 2012-2013 Tayla Phillis

U20 Road, Cross Country & Walks Male Athlete of the Year 2012 Blake Steele

U20 Road, Cross Country & Walks Female Athlete of the Year 2012 Tasmin McMahon

U20 Track & Field Male Athlete of the Year 2012-2013 Blake Steele

U20 Track & Field Female Athlete of the Year 2012-2013 Tessa Potezny

Veteran Road, Cross Country & Walks Male Athlete of the Year 2012 Peter Crump

Veteran Road, Cross Country & Walks Female Athlete of the Year 2012 Lisa Davis

Veteran Track & Field Male Athlete of the Year 2012-2013 Maurice Schievenen

Veteran Track & Field Female Athlete of the Year 2012-2013 Lisa Davis

Open Road, Cross Country & Walks Male Athlete of the Year 2012 Kim Mottrom

Open Road, Cross Country & Walks Female Athlete of the Year 2012 Jessica Trengove

Open Track & Field Male Athlete of the Year 2012-2013 Jarrod Sims

Open Track & Field Female Athlete of the Year 2012-2013 Margaret Gayen

E Grade Male Athlete of the Year 2012-2013 Barry Dibell

E Grade Female Athlete of the Year 2012-2013 Taylah Daly

 

CLUB AWARDS

Summer Premiership Open Men 2012/2013 Western Districts

Summer Premiership Under 18 Men 2012/2013 St Peters Collegians

Summer Premiership Under 16 Men 2012/2013 St Peters Collegians

Summer Premiership Under 14 Men 2012/2013 Salisbury Athletics Club

Summer Premiership Over 35 Men 2012/2013 Enfiled Harriers

Summer Premiership Open Women 2012/2013 Western Districts

Summer Premiership Under 18 Women 2012/2013 Salisbury Athletics Club

Summer Premiership Under 16 Women 2012/2013 Western Districts

Summer Premiership Under 14 Women 2012/2013 Western Districts

Summer Premiership Over 35 Women 2012/2013 Western Districts

Winter Premiership Open Men 2012 Flinders

Winter Premiership Uner 20 and Under 18 Men 2012 Enfield Harriers

Winter Premiership Under 16 and Under 14 Men 2012 Flinders

Winter Premiership Over 35 Men 2012 Enfield Harriers

Winter Premiership Open Women 2012 Hills District Athletics Club

Winter Premiership Under 20 and Under 18 Women 2012 Hills District Athletics Club

Winter Premiership Under 16 and Under 14 Women 2012 Flinders

Winter Premiership Over 35 Women 2012 Western Districts

Best Female Club 2012 State Road, Cross Country & Walks Championships Hills District Athletics Club

Best Female Club 2012-2013 Junior State Championships Western Districts

Best Female Club 2012-2013 State Track & Field Championships Western Districts

Best Male Club 2012 State Road, Cross Country & Walks Championships Adelaide Harriers

Best Male Club 2012-2013 Junior State Championships Salisbury Athletics Club

Best Male Club 2012-2013 State Track & Field Championships Enfield Harriers

 

Perpetual Trophies

2012-2013 Coach of the Year Steve Butler

2012-2013 Official of the Year Adrian Warner

2012-2013 DEREK MCFADDEN MEMORIAL CUP, Best and Fairest Team Manager Patti Wilson

2012-2013 IVERSEN AWARD, Best High Jumper Oleg Markov

2012-2013 HELIER AWARD, Best Horizontal Jumper Tim McGuire

2012-2013 DI BURGE AWARD, Best Female Sprinter Margaret Gayen

2012-2013 SCOTCHY GORDON TROPHY, Best Male Sprinter Clay Watkins

2012-2013 KERRY O’BRIEN AWARD, Best Male Steeplechaser Jacob Cocks

2012-2013 KEITH FAULKNER TROPHY, Best Performance in Distance Running Jessica Trengove

2012-2013 DEB MCKELL TROPHY, Encouragement Award for Javelin Nicola Robinson

2012-2013 CARLIN TROPHY THROWS, Best Performance Men’s Junior Lachlan Page

2012-2013 TB DODDS MEMORIAL SHIELD, Outstanding Field Games Performance in State Championships Tim McGuire

2012-2013 SARWC TROPHY, Outstanding Race Walker Tanya Holliday

2012-2013 Club of the Year Western Districts

2012-2013 Athlete of the Year with a Disability Nathan Arkley

2012-2013 Tony Keynes Volunteer of the Year Award Jason Stevens

2012-2013 Tony Keynes Volunteer of the Year Award Robin Gorringe

2012-2013 Junior Athlete of the Year Tasmin Mcmahon

2012-2013 Athlete of the Year Jessica Trengove